Choroba Alzheimera – dowiedz się więcej

Choroba Alzheimera dotyka głównie osoby w podeszłym wieku. To postać otępienia, na którą cierpi duża część społeczeństwa. To ciężkie doświadczenie nie tylko dla samych chorych, ale również dla ich bliskich. Warto zgłębić ten temat, by zrozumieć, na czym polega choroba Alzheimera i jak można pomóc tym, których ten problem dotyczy.

Choroba Alzheimera – rozpoznanie objawów

Najbardziej znanym symptomem choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci. Chory może kompletnie tracić orientację w czasie i przestrzeni, przez co będzie przygnębiony. Dotychczas znane miejsca staną się obce, więc łatwo o to, by się zgubić. Takim dolegliwościom mogą nawet towarzyszyć stany depresyjne, ponieważ osoba cierpiąca na to schorzenie będzie czuła się bezbronna i ciężko jej będzie zaufać samemu sobie. Strach spowodowany zaburzeniami pamięci u niektórych powoduje całkowitą niechęć do wychodzenia z domu i obniżony nastrój.

Choroba Alzheimera – etapy postępowania choroby

W pierwszej fazie choroby zapomina się zazwyczaj o drobnych, niedawno wykonanych czynnościach i nowych informacjach. Do tego mogą dojść zmiany nastroju. Z czasem choroba może pójść dalej i przerodzić się w otępienie o średnim nasileniu, gdzie dochodzą do tego trudności z mową i orientacją. Tutaj zdarza się, że chorzy zapominają, jak wrócić do domu ze sklepu lub nie są w stanie rozpoznać swoich krewnych. Czasem mają omamy, cierpią na bezsenność i są rozdrażnieni. W otępieniu zaawansowanym potrzeba pomocy innych w codziennych czynnościach. Pojawiają się kłopoty z chodzeniem, trzymaniem moczu, a pacjent nie bardzo wie, co się wokół niego dzieje.

Choroba Alzheimera – leczenie

Niestety nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera. Nie poznano jeszcze dokładnej przyczyny, więc ciężko o zapobieganie. Oczywiście stosuje się różne leki, ale nie odwrócą one choroby. Będzie ona postępować dalej, a można jedynie spowolnić jej przebieg i złagodzić objawy. Stosuje się do tego leki hamujące jeden z neuroprzekaźników, czyli acetylocholinę. Podaje się pacjentom również między innymi memantynę, która wspomaga u nich funkcje poznawcze. Bardzo potrzebni w tej ciężkiej chwili są choremu bliscy. Na początku warto zastosować karteczki przyklejane w domu, które przypomną istotne rzeczy. Jeśli wraz z chorobą Alzheimera pojawi się depresja, to nie wolno tego bagatelizować. Lekarz specjalista przepisze odpowiednie leki, pomagające w poprawie nastroju i jego zrównoważeniu. Do bliskich, którzy chorują, trzeba mieć wiele zrozumienia, wspierać ich i pomagać nawet w najprostszych czynnościach, nie patrząc na nich przy tym z pogardą, bo to tylko pogorszy ich nastrój. Taka sytuacja jest naprawdę trudna, ale warto starać się dla tych, których kochamy.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *