Dieta a nastrój i emocje

Prawidłowe odżywianie ma istotne znaczenie dla poprawy twojego zdrowia psychicznego. Czy wiedziałeś, że stany emocjonalne mogą być konsekwencją tego co jesz? Zmień nawyki żywieniowe i poczuj się lepiej.

U niektórych osób nadmiar negatywnych emocji znacznie nasila apetyt bądź u innych zmniejsza łaknienie. W efekcie długotrwałego stresu możemy przyzwyczaić się do niekorzystnych zachowań żywieniowych.

Być może zauważyłeś, że gdy jesteś szczęśliwy chętniej sięgasz po owoce i warzywa, natomiast smutki zajadasz słodkościami i słonymi przekąskami. Chcąc poprawić sobie nastrój, sięgasz po kawę. Zawarta w niej kofeina ma działanie psychoaktywne. Tej przyjemności nie musisz sobie odmawiać, jednak pamiętaj o spożywaniu jej w umiarkowanych dawkach.

Dostarczenie organizmowi danego składnika odżywczego nie wystarczy by zaobserwować poprawę samopoczucia. Najbardziej optymalnym modelem żywienia jest dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy ci wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Równie istotne jest także nawadnianie. Niedobór wody może powodować zwiększoną senność i zmęczenie.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *