Jak ratować tonącego – poznaj najważniejsze zasady

Na temat osób topiących się narosło wiele mitów. Ten najbardziej rozpowszechniony głosi, że tonący krzyczy o pomoc i wymachuje rękami, by zostać zauważonym. Niestety smutna prawda jest taka, że tonie się w ciszy. Ludzki organizm odcina wszystkie funkcje, skupia się jedynie na złapaniu oddechu. Jak prawidłowo podjąć się akcji ratunkowej w takim przypadku? Sprawdzamy!

Jak ratować tonącego – faza pierwsza

W momencie gdy dostrzeże się osobę, która nie potrafi utrzymać się na powierzchni należy rozpocząć przygotowania do akcji ratunkowej. Muszą być one prowadzone bardzo sprawnie ponieważ czas jest tutaj niezwykle istotny. Każda stracona minuta może oznaczać utratę życia tonącego. Tak więc na początku należy zrobić jak największy hałas wokół zaistniałej sytuacji. Przyciągnie się uwagę nie tylko gapiów, ale także tych którzy zachowają rozsądek. Ktoś wykona telefon do służb, ktoś inny może udostępni przedmiot, którego tonący będzie mógł się chwycić. A być może na plaży znajdzie się także ratownik, który usłyszy wezwanie i ruszy na pomoc. Jeśli uda się zebrać odpowiednią grupę ludzi to jest szansa na utworzenie łańcucha życia. Mowa tu o tym, że osoby łapią się za ręce i stopniowo zbliżają do tonącego. To rozwiązanie jest bardzo dobre i ma ogromne szanse na powodzenie.

Jak ratować tonącego – faza druga

Ludzie poinformowani, służby ratunkowe w drodze. Czas na kolejne kroki, o których można przeczytać także na stronie https://rehabilitacjaopole.pl/bezpieczenstwo-nad-woda-jak-ratowac-tonaca-osobe/ Zbędne ubranie może przeszkadzać w sprawnym dopłynięciu do potrzebującego więc należy się go pozbyć. Następnie trzeba obrać najkrótszą drogę. Jeśli się da to powinno się jak najdłużej biec brzegiem, by skrócić dystans do przepłynięcia. W rękach koniecznie należy mieć coś np. kij czy parasol czego tonący będzie mógł się chwycić. W przeciwnym razie chwyci się ratującego i może go wciągnąć pod wodę. Tak więc po podpłynięciu należy zachować bezpieczną odległość i podać tonącemu coś do złapania. Następnie można zacząć odholowywać go do brzegu. Jeśli jednak nie miało się nic przy sobie lub tonący nie był w stanie tego złapać to należy podpłynąć do niego od tyłu, chwycić za szyję i tak płynąć. Jeśli i to się nie uda, bo tonący będzie się za mocno rzucał w wodzie to wskazane jest by go oszołomić np. ciosem w twarz (nie takim który złamie nos). Wówczas ratunkowa akcja powinna się powieść.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *