Ortopeda dziecięcy – w jakich przypadkach pomoże dziecku? Podpowiadamy!

Jak wiadomo, dzieci to naprawdę kruche istoty. Wystarczy niewiele, by wpędzić rodziców w panikę, co jest całkiem naturalne. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, jak postępować w danej sytuacji i jakiego specjalistę odwiedzić. W tym artykule skupimy się na zakresie pomocy ortopedy dziecięcego, dzięki czemu dowiesz się, w jakich sytuacjach konieczna będzie wizyta.

Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?

Ortopeda dziecięcy zajmuje się chorobami układu ruchu u noworodków, dzieci i młodzieży. Ponadto diagnozuje i leczy choroby o charakterze wrodzonym. Taki specjalista zleca także różnego rodzaju badania, które mają pomóc przy postawieniu odpowiedniej diagnozy. Wizyta u ortopedy dziecięcego jest bardzo istotna, z uwagi chociażby na przykre konsekwencje, których może doświadczać dziecko, gdy leczenie zostanie zaniedbane. Na przykład przy schorzeniach stawów i kości wynikających ze stanów zapalnych, leczenie jest kluczowe, by nie przechodziły one w stan przewlekły. Poza poważniejszymi przypadkami, jak na przykład nowotwory tkanki chrzęstnej i kości, ortopeda dzięcięcy zajmuje się także profilaktyką i naprawianiem wszelkich wad postawy u najmłodszych.

Ortopeda dziecięcy – kiedy trzeba się do niego udać?

Chociaż ortopeda dziecięcy ma szeroką specjalizację i zajmuje się wykonywaniem badań, wykrywaniem wad wrodzonych, wad postawy, profilaktyką oraz rehabilitacją, to udzieli także pierwszej pomocy w przypadku urazów i kontuzji. Kiedy dziecko skarży się na ból stawów i kości, zauważasz u niego wyraźne wady postawy lub doszło do jakiegoś wypadku, to warto odwiedzić ortopedę dziecięcego. Konsultacja będzie także konieczna w przypadku wystąpienia krwiaka, asymetrii kończyn, dysfunkcji lub zniekształcenia stawów oraz przy problemach z poruszaniem. Jeśli zauważasz jakiekolwiek symptomy schorzeń układu ruchu u dziecka, lub jego rozwój przebiega nieprawidłowo, to koniecznie udaj się do ortopedy dziecięcego. Warto także raz na jakiś czas zjawić się na wizycie kontrolnej. Szczególnie ważne jest to u noworodków, gdzie dobrym pomysłem jest zbadanie stawów biodrowych malucha.

Ortopeda dziecięcy – jak wygląda wizyta?

Przed wizytą u ortopedy dziecięcego warto poinformować dziecko o jej przebiegu, by nie było zbyt zestresowane. Ubranka umożliwiające szybkie ich zdjęcie na pewno ułatwią całe badanie. Pierwszym punktem konsultacji jest szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia dziecka, do którego dobrze jest się przygotować. Po zbadaniu malucha ortopeda może zakończyć spotkanie lub skierować na dodatkowe badania, a także konsultacje z innymi specjalistami.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *