Dobre jedzenie kuchni japońskiej i jej najpopularniejsze dania

Kuchnia japońska kojarzy się najczęściej z sushi i zupą ramen. Nie wszyscy jednak odróżniają futomaki od hosomaki. Niektórzy dziwią się sałatkom z glonów morskich, inni są zaskoczeni ostrością zupy miso lub tom yum. Jeśli do tej pory nie próbowałeś/-łaś potraw kuchni japońskiej, to ten krótki poradnik powstał właśnie z myślą o Tobie.

Rodzaje sushi

Sushi to znana japońska potrawa z ryżu z dodatkami – najczęściej rybami lub owocami morza. W Europie kojarzy się głównie z krojonymi na krążki rolkami owiniętymi cienkimi arkuszami sprasowanych wodorostów (nori). W Japonii jednak najbardziej popularną formą sushi jest nigiri – formowane w dłoni kulki lub paluszki ryżu, na których spoczywa kawałek ryby, owoce morza lub inny dodatek. Bardziej znane u nas maki-zushi występują w kilku wariantach różniących się sposobem wykonania oraz podania. Futomaki to szerokie płaskie krążki pełne dodatków natomiast hosomaki to cienkie, ale wysokie rolki z dodatkiem zwykle tylko jednego składnika. Ciekawym wariantem są też uramaki o odwróconym składzie – nori wewnątrz, ryż na zewnątrz. Sushi podawane są z dodatkiem zielonego japońskiego chrzanu (wasabi) i sosu sojowego. 

Ramen – dobre jedzenie znane z anime Naruto

Ramen to potrawa, którą można ulokować między zupą, a daniem z makaronu. To ten ostatni jest jej kluczowym składnikiem – od niego też zaczerpnęła swoją nazwę. Na zachodzie ramen zyskał na popularności po emisji popularnego serialu anime „Naruto”, którego tytułowy bohater zajadał się zupą przy każdej okazji. Co ciekawe, naruto, czyli specjalna pasta z mielonych ryb, to także popularny dodatek do tej potrawy. Ramen składa się więc z makaronu, bulionu i całego szeregu dodatków – do wyboru między innymi wodorosty wakame, marynowane jajka, kiełki fasoli, pędy bambusa, nori, kawałki mięsa, kapusta pekińska, szczypiorek i wiele, naprawdę wiele innych.

Jeśli chciał(a)byś spróbować wyżej opisywanych smakowitości, postaw na dobrą restaurację. Japońskie jedzenie wymaga specjalnego przygotowania i składników, które są trudno dostępne na polskim rynku. Rzuć okiem na przykład na ofertę restauracji Nabe – https://nabe.pl/pl/. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach, wpisz to miejsce na listę wartych odwiedzenia. 

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *