Fizjoterapia – czym jest metoda Vojty?

Jako rodzicom, zależy nam zawsze, aby nasze dzieci prawidłowo się rozwijały, cieszyły się sprawnością i zdrowiem. Jednak niestety, może się zdarzyć, że już w fazie niemowlęcej lub wczesnych latach życia, wymagana będzie rehabilitacja, aby w przyszłości udało się uniknąć problemów z poruszaniem oraz utrwalenia się patologicznych wzorców motorycznych. Taka potrzeba może zajść na przykład w przypadku, kiedy dziecko cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie, mierzy się z wadami wrodzonymi mózgu czy wadami postawy. Warto wówczas dowiedzieć się nieco więcej na temat fizjoterapii i zapytać lekarza o metodę Vojty. Na czym polega i czy może pomóc Twojemu dziecku?

Fizjoterapia – poznaj metodę Vojty

Chociaż metoda Vojty jest w fizjoterapii stosowana także u dorosłych, najlepsze efekty daje w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Celem zabiegów jest wykształcenie prawidłowych procesów ruchowych, co ma nastąpić dzięki stymulacji ośrodkowego układu ruchowego. Ćwiczenia odbywają się pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta, który uciska ciało małego pacjenta oraz obserwuje jego odruchy. Następnie daje szczegółowe instrukcje rodzicom, którzy powinni kilka razy dziennie powtarzać z dzieckiem ćwiczenia przez kilka minut, dzięki czemu utrwalą się prawidłowe wzorce ruchowe.

Metoda Vojty – kiedy taka fizjoterapia jest skuteczna?

Czy metoda Vojty sprawdza się, jako fizjoterapia dziecka? Tak, regularnie stosowane zabiegi są skuteczne, pogrubiają mięsień prosty brzucha i dzięki temu pomagają stabilizować tułów, przywracają liniowość ciała, wspomagają układ oddechowy, układ krążenia czy działanie zwieraczy. Wszystko zależy jednak od tego, czy ćwiczenia są wykonywane systematycznie oraz czy pacjent znajduje się pod opieką specjalisty. Jak wiadomo, nie każdego stać na wynajęcie rehabilitanta, jednak istnieją fundacje, takie jak ta https://rehabilitacjaopole.pl/, które są w stanie wesprzeć rodziny, mierzące się z niepełnosprawnością dziecka. Warto się skontaktować i zapytać o darmowe wizyty fizjoterapeuty.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *