Jak rozpoznać i leczyć depresję?

Depresja jest na tyle powszechna, że obecnie zaliczamy ją do chorób cywilizacyjnych. Mimo większego dostępu do informacji i nowoczesnych metod leczenia, liczba chorych nie spada. W społeczeństwie świadomość na temat wagi zdrowia psychicznego wciąż jest za mała. Zdarza się nawet, że depresja jest bagatelizowana i uznawana za fanaberię. Czas poznać najpopularniejsze objawy depresji i dowiedzieć się, jak sobie z nią radzić.

Depresja – czym się objawia?

Z depresją może wiązać się wiele różnych objawów. Niestety choroba wciąż kojarzona jest wyłącznie z przygnębieniem. Oczywiście odczuwa je najwięcej pacjentów, ale współwystępuje z nim znacznie więcej dolegliwości. Zaliczamy do nich chociażby zwiększenie/zanik apetytu, bezsenność/nadmierną senność, zmęczenie, apatię oraz brak motywacji. Większość chorych ma poczucie braku sensu życia, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, a w najcięższych przypadkach – myśli samobójcze. Depresja zagraża życiu – z jej powodu około milion osób rocznie popełnia samobójstwo. Poza tym choroba może wywoływać różnego rodzaju dolegliwości somatyczne, jak bóle głowy czy brzucha.

Jak leczyć depresję – praktyczne rady

Jedno jest pewne – depresja nie jest chorobą, z której wyjdziemy bez niczyjej pomocy. Zacznijmy od tego, że nie jest to chwilowy spadek nastroju. To zaburzenie równowagi biochemicznej, niezależne od nas. Może występować, nawet jeśli wydaje się, że pacjent nie ma obiektywnego powodu do odczuwania smutku. W takim razie, jak leczyć depresję? Ze strony https://psychiatrzy.pl/ dowiadujemy się, że najlepszą metodą jest skorzystanie z usług doświadczonego psychiatry. Lekarz może zdecydować o wprowadzeniu farmakoterapii. Zaleci wtedy przyjmowanie antydepresantów, czyli leków przeciwdepresyjnych. Istotne znaczenie ma także praca pacjenta z psychoterapeutą. W przeciwieństwie do leków, pomaga to nie tylko pozbyć się objawów choroby, ale także zminimalizować ryzyko nawrotu. Podczas psychoterapii chory poznaje siebie i uczy się inaczej reagować na przydarzające mu się sytuacje.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *