Przekładnia planetarna – jak działa?

Jeśli znasz już budowę przekładni planetarnej, to zrozumienie jej działania nie będzie stanowiło dla Ciebie kłopotu. Przeczytaj, a od razu zrozumiesz!

Działanie przekładni planetarnej ­– proste wyjaśnienie

Wałki, z których zbudowana jest przekładnia – wałek koła słonecznego, wałek rurowy koszyka satelitów oraz koło koronowe to wałki centralne. Jeśli jeden z nich zostanie zatrzymany, to dwa pozostałe przejmują całą moc i przeniesienie napędu w działaniu przekładni planetarnej. Należy wiedzieć, iż różnice pomiędzy kołem koronowym, satelitami oraz kołem słonecznym (zarówno w obwodzie, jak też w ilości zębów) powodują obracanie się ich z różnymi prędkościami.

Te właściwości działania przekładni planetarnej są wykorzystywane. Sterując hamowaniem poszczególnych elementów możemy manipulować prędkością obrotową na wałku zdawczym skrzyni biegów. Na tym polega zasada działania skrzyni biegów i do tego potrzebna jest przekładnia planetarna. Hamując odpowiednie wałki wymuszamy na skrzyni biegów odpowiednie działanie. Wpływa to na prędkość obrotową wału napędowego, a w końcowym etapie, kół przenoszących napęd na podłoże.

Przekładnie stożkowe używane są w motoryzacji, maszynach rolniczych. Natomiast najprostszą – w rowerze z trzema biegami. Przekładnie planetarne znajdują zastosowanie także w przemyśle, budowie maszyn oraz sprzęcie gospodarstwa domowego np. robot kuchenny i blender.

Dokąd po przekładnię planetarną?

Po mimo, że na krajowym rynku istnieje wiele firm proponujących przekładnie planetarne, to warto wybrać renomowanego dystrybutora. Takim jest „Tormec Reduktor” z Torunia – przedstawiciel i partner włoskiego „Motovario”. „Tormec Reduktor” posiada stronę internetową: https://motovario.com.pl/. Dzięki niej można zapoznać się z szeroką ofertą przekładni planetarnych, a także innych urządzeń. Wato zaufać tej firmie, gdyż już ponad 20 lat znajduje się na rynku i gwarantuje pełen profesjonalizm oraz znakomite doradztwo. W jej ofercie znajdą Państwo wiele typów przekładni, a także sprzęgła, wariatory i silniki elektryczne.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *