Rehabilitacja metodą Bobath – zawalcz o swoją sprawność

Zniechęcenie to najgorszy wróg naszego ciała. Nawet jeśli trawi je choroba, następstwa wypadku czy wrodzone wady, nie powinniśmy się poddawać. Nie zawsze możliwe jest uzyskanie pełnej sprawności, jednak wytrwale pracując z fizjoterapeutą, możemy podnieść komfort swojego życia. Ustalając plan ćwiczeń, możemy określić realistyczne cele i dzięki silnej woli je osiągnąć. Jedną z polecanych terapii dla osób, które mają trudności w poruszaniu się, jest rehabilitacja metodą Bobath. Na czym polega i dlaczego warto się nią zainteresować? Poniżej kilka pożytecznych informacji.

Rehabilitacja metodą Bobath – dlaczego właśnie ta terapia?

Za opracowaniem rehabilitacji metodą Bobath stoją fizjoterapeutka oraz psychiatra, co oznacza, że kładzie się nacisk nie tylko aspekty związane z fizycznością. Kompleksowy plan ćwiczeń zakłada także zmiany w środowisku chorego, które mają pomóc w utrwaleniu prawidłowych wzorców ruchowych. Co jeszcze przemawia za tym rodzajem terapii. Została ona obecnie poddana wielu modyfikacjom, które sprawiają, że można stosować ją zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Co więcej, liczne badania dowiodły jej skuteczności. Dobre efekty daje w przypadku osób z problemami motorycznymi, napięciem mięśniowym czy po przebytym udarze. Co więcej, w stosunku do innych metod, Bobath dość szybko pozwala cieszyć się pierwszymi rezultatami treningów i sprawia, że są one długotrwałe.

Rehabilitacja metodą Bobath – jakie ćwiczenia?

Jeśli chodzi o ćwiczenia wykonywane podczas rehabilitacji metodą Bobath, nie są one zbyt wyczerpujące. Dostosowuje się je do możliwości chorego. Przykładem takiego ćwiczenia jest placing. Polega ono na tym, że pacjent powtarza ruch za instruktorem. Czasem stosuje się również gulding, czyli wykonywanie ruchów w odpowiedniej kolejności, tak aby udało się zaprezentować prawidłową aktywność. Nieprzerwany, pulsacyjny ruch, mający zwiększyć dopływ bodźców czuciowych natomiast nazywany jest aproksymacją. Więcej na temat rozmaitych metod rehabilitacji neurologicznej można przeczytać tutaj https://neurorehabilitacjaopole.pl/rehabilitacja-neurologiczna/. Warto pamiętać, aby nie próbować ćwiczeń samodzielnie, jeśli uprzednio nie otrzymamy instrukcji od fizjoterapeuty.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *