Choroba refluksowa – poznaj jej objawy

Wiele osób cierpi na chorobę refluksową i przez dłuższy nie zdaje sobie z tego sprawy. Oczywiście jej symptomów raczej nie da się nie zauważyć, ale łatwo pomylić je z nieustającą i wyjątkowo agresywną zgagą. Czym rzeczywiście jest choroba refluksowa i jak ją leczyć?

Czym jest choroba refluksowa?

Choroba refluksowa to cofanie się treści pokarmowej wraz z sokami żołądkowymi do przełyku. To bardzo popularna przypadłość, która niestety charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami. Nieleczona może powodować przewlekły stan zapalny, uszkodzenie, a nawet raka przełyku. Jej najczęstszą przyczyną jest niedomykanie się dolnego zwieracza żołądka, który powinien podczas przełykania pokarmu rozluźnić się na chwilę, a potem znów zacisnąć. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta wraz z wiekiem, a do największej grupy ryzyka należą osoby stosujące niewłaściwą dietę, spożywające duże ilości alkoholu, palące papierosy i ci, którzy po prostu nie zwracają uwagi na to co jedzą.

Choroba refluksowa i jej objawy

Najbardziej typowym objawem choroby refluksowej jest zgaga, czyli pieczenie przełyku. Czasem dodatkowo pojawia się ból za mostkiem i uczucie cofania się żołądka, tak jakby coś zatykało gardło. Często może się odbijać, a nawet dochodzi do zwracania pokarmów. Niektórzy również sporo kaszlą, skarżą się na choroby gardła, mają ubytki zębowe, próchnicę i nieprzyjemnie pachnie im z ust. Koniecznie trzeba się udać do lekarza, gdy pojawia się silny ból przy przełykaniu i jego zaburzenia, krwawienie i utrata masy ciała. Żeby dowiedzieć się o obecności choroby refluksowej lub ją wykluczyć, konieczna jest obserwacja organizmu i wykonanie serii badań, które zleca lekarz. Może to być przede wszystkim gastroskopia lub prześwietlenie z kontrastem.

Choroba refluksowa i jej leczenie

Bardzo ważne w leczeniu choroby refluksowej jest wprowadzenie zdrowego stylu życia. Powinno się unikać alkoholu, tłustego jedzenia oraz picia kawy. Zaleca się zbilansowaną dietę i ograniczenie niewskazanych produktów. Warto postarać się także o zrzucenie zbędnych kilogramów i spożywanie mniejszych porcji, ale częściej. Ważne jest również zachowanie wyprostowanej postawy przy jedzeniu, spanie w pozycji prawie półsiedzącej i układanie poduszki wyżej. Ponadto konieczne może być wprowadzenie leczenia farmakologicznego, które przepisuje lekarz. Leki mogą hamować produkcję soków żołądkowych i poprawiać funkcjonowanie zwieracza. W niektórych przypadkach wykonuje się także operację refluksu laparoskopowo.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *