Jak wygląda korekta płci w Polsce?

Według światowych statystyk transseksualizm stwierdza się u 1 na 30 tys osób genetycznie płci męskiej i 1 na 100 tys osób genetycznie płci żeńskiej.

Korekta płci wiąże się z wieloma procedurami i niemałymi kosztami. Pozwala ona jednak na normalne życie wszystkim osobom, które nie identyfikują się ze swoją płcią biologiczną. Jak wygląda ten proces w naszym kraju?

Wymagania

W Polsce procedurze mogą poddać się tylko pełnoletnie osoby, u których potwierdzono transseksualizm lub hermafrodytyzm. Niezbędna będzie konsultacja psychologiczna, EEG, tomografia komputerowa oraz badania krwi. Na podstawie badań i wywiadu z pacjentem lekarz decyduje czy można rozpocząć kurację hormonalną. W tym okresie możliwy jest także zabieg mastektomii. Następnym krokiem jest złożenie do sądu pozwu do rodziców o zmianę płci. Proces trwa ok. pół roku, a po jego uprawomocnieniu można wymienić wszystkie dokumenty. Na koniec osoba poddaje się zabiegowi chirurgicznemu SRS, który polega na szeregu operacji zmieniających narządy płciowe.

Koszty

NFZ nie refunduje chirurgicznego zabiegu ani terapii hormonalnej. Ponadto opłacić trzeba koszty wizyt lekarskich, przeprowadzanych w większości prywatnie badań oraz całego procesu sądowego. Ceny w klinikach przeprowadzających korektę płci zaczynają się od ok. 14 tysięcy dochodząc aż do 50 tysięcy złotych. Można zatem oszacować, że całkowity proces zmiany płci można najtaniej przeprowadzić za ok. 30 tysięcy złotych.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *