SRS (Sex Reassignment Surgery) to chirurgiczny zabieg korekty płci.
W Polsce znanych jest kilku specjalistów zajmujących się SRS, którzy renomą cieszą się także poza granicami kraju. Zabieg jest ostatnim etapem długiego procesu zmiany płci. Jak wygląda SRS?
Transkobiety
U transkobiet SRS polega na uformowaniu pochwy z penisa i moszny. Cały zabieg trwa ok. 7 godzin, a po operacji w szpitalu trzeba zostać przez ok. 12 dni. Chirurg usuwa jądra, większą część nasieniowodu, ciało gąbczaste oraz mosznę. Gruczoł prostaty pozostaje nieruszony, ponieważ jego brak mógłby spowodować problemy z nietrzymaniem moczu. Z górnej części żołędzi kształtuje się łechtaczkę, która pozostaje unerwiona. Pochwa formowana jest ze skóry z napletka i penisa. Na koniec lekarz przyszywa ją do otrzewnej. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna.
Transmężczyźni
Operacja korekty płci dzieli się na 3 etapy. Pierwszym jest mastektomia. Następnie pacjent poddaje się panhisterektomii czyli chirurgicznemu usunięciu całości macicy wraz z jajowodami i jajnikami. Operację można wykonać klasycznie przez powłoki brzuszne lub laparoskopowo. Ostatnim etapem, a zarazem najbardziej skomplikowanym, jest neophalloplastyka. Zabieg polega na wytworzeniu moszny i penisa. Najczęściej formuje się go z tkanki podskórnej pobranej z pachwiny wraz z tętnicą z uda i nerwem. Po zabiegu przez ok. 2 tygodnie nie można się prostować, a zdjęcie szwów następuje po 2-3 tygodniach. Kiedy wszystko się zagoi w penisie umieszcza się protezę.