Choroby somatyczne – czyli wpływ zaburzeń psychicznych na zdrowie

Wielu osobom wydaje się, że choroby powstają wyłącznie w wyniku osłabienia organizmu lub jakichś groźnych czynników zewnętrznych. Wciąż nie docenia się w tym wszystkim psychiki, której nieprawidłowe funkcjonowanie odpowiada za wiele popularnych schorzeń. Czas przestać bagatelizować zdrowie psychiczne i zadbać o nie jak należy, bo skutki zaniedbania mogą być zatrważające.

Czym są choroby somatyczne?

Choroby somatyczne mają bezpośredni związek z zaburzeniami psychicznymi. Mogą być wywoływane przez choroby psychiczne lub odwrotnie – uszkodzenie zdrowia fizycznego może być dobrym polem dla chorób psychicznych. W zasadzie określa się je mianem chorób psychosomatycznych. Współistnieją z wszelkimi zaburzeniami, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, przez co leczą same objawy, zamiast faktycznej przyczyny. Ciężko dokładnie stwierdzić, które choroby wywołane są przez problemy z psychiką. Zazwyczaj zalicza się do nich między innymi astmę oskrzelową, otyłość, niektóre choroby skórne, problemy z sercem, żołądkiem i nadciśnienie.

Choroby somatyczne a depresja

Zaburzeniem, na które cierpi bardzo duża część społeczeństwa jest depresja. Wiele osób nadużywa tego terminu i błędnie określa tym mianem krótkotrwały smutek spowodowany jakimś przykrym wydarzeniem. W rzeczywistości to poważna choroba, która ma ogromny wpływ na zdrowie. Często depresja łączy się z zaburzeniami odżywiania, które są bardzo niebezpieczne. Niektórzy potrafią nic nie jeść przez kilka dni, na czym cierpi cały organizm, a inni objadają się, przez co tyją. Jak wiadomo, z otyłością wiąże się sporo chorób, jak na przykład cukrzyca, choroby serca, problemy z oddychaniem i większe ryzyko wczesnej śmierci. Patrząc w odwrotną stronę – często to właśnie schorzenia fizyczne wywołują depresję. Niemożność poruszania się, choroba Parkinsona i niedoczynność tarczycy są bezpośrednio związane z tą niebezpieczną chorobą.

Jak leczyć choroby somatyczne?

W przypadku zaburzeń somatycznych bardzo ważne jest leczenie. Jeśli to problemy z psychiką wywołały niechciane dolegliwości, to warto uderzyć w ich przyczynę. Przydatne tutaj może być udanie się do psychoterapeuty i uporanie się z przeszkodą. Ponadto pomocne będą antydepresanty i inne leki polecone przez psychiatrę. Najważniejsza jest tak naprawdę konsultacja z lekarzem, bo każdy przypadek jest inny i nie ma uniwersalnego leku na choroby somatyczne. Nie możemy tutaj zalecać konkretnego sposobu działania z chorobami somatycznymi, bo tym powinien zająć się specjalista. Chcemy jedynie zachęcić do zaprzestania bagatelizowania problemu i skorzystania z pomocy.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *