Czym są choroby przewlekłe i jakie schorzenia obejmują?

Choroby przewlekłe to rodzaj chorób, które rozwijają się latami i cechują się zazwyczaj niewielkim nasileniem objawów. Bardzo często pozostają niezauważone przez długi czas, ale są szczególnie niebezpieczne, bo mogą prowadzić do stałych zmian narządowych. W tym artykule omówimy szerzej temat chorób przewlekłych, dzięki czemu dowiesz się więcej o ich charakterystycznym przebiegu.

Choroby przewlekłe – kilka słów wstępnych

Zanim zagłębisz się w zagadnienia dotyczące konkretnych chorób przewlekłych, to warto także poznać ich podstawową definicję. Ogólnie rzecz ujmując, choroby przewlekłe to schorzenia, które może cechować długotrwały przebieg, niejednoznaczne przyczyny i objawy, pozostawiona dysfunkcja, a także konieczność rozpoczęcia rehabilitacji. Ryzyko wystąpienia tego typu chorób rośnie wraz z wiekiem, ale medycyna jest obecnie na tyle rozwinięta, że w jakimś stopniu pozwala je leczyć i znacznie wydłuża życie. Dodatkowymi czynnikami, które często narażają na pojawienie się takich schorzeń są: predyspozycje genetyczne, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nałogi, zaburzenia psychiczne, a także stres.

Przykładowe choroby przewlekłe

Najbardziej niebezpieczne spośród wszystkich chorób przewlekłych są choroby układu krążenia. Należy do nich między innymi miażdżyca czy niewydolność serca. Inne schorzenia, które obejmuje pojęcie chorób przewlekłych to: osteoporoza, cukrzyca, otyłość, padaczka, HIV/AIDS, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, choroby naczyń mózgowych i przewlekła choroba nerek. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, ale są również takie, którym możemy zapobiec dzięki wprowadzeniu zasad zdrowego stylu życia.

Choroby przewlekłe – profilaktyka i leczenie

Jak wcześniej było wspomniane, choroby przewlekłe mogą współistnieć z problemami natury psychologicznej. Czasami to właśnie one wywołują inne schorzenia, a czasem pojawiają się dopiero po ich wystąpieniu. Nie należy bagatelizować żadnych zaburzeń psychicznych i już na wczesnym etapie warto zwrócić się do doświadczonego specjalisty. Jeśli chodzi o leczenie chorób przewlekłych – wiele z nich wymaga leczenia farmakologicznego, ale są też takie, na które my sami mamy ogromny wpływ. Wprowadzenie do swojej diety większej ilości warzyw i produktów obfitujących w witaminy i składniki odżywcze, to doskonały pomysł. To naprawdę ważne, co każdy z nas je na co dzień, dlatego lepiej wykluczyć z jadłospisu (lub chociaż ograniczyć) słodycze, alkohol oraz tłuste i niezdrowe przekąski. Do tego codzienna dawka aktywności fizycznej i masz pewność, że Twój organizm Ci za to podziękuje. Oczywiście nie da się zapobiec wszystkim chorobom, ale warto próbować.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *