Czyrak – leczenie i objawy

skóra

Pojawienie się na skórze bolącego guzka powinno być alarmujące dla każdego. Takim objawem charakteryzuje się czyrak, którego nie należy bagatelizować. Skąd można mieć pewność, że występujące symptomy to coś poważnego?

Czyrak to inaczej zapalenie mieszka włosowego oraz otaczających go tkanek. Pojawiający się guzek przypomina zwykłą krostę, dlatego nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie czyrak. Główną różnicą jest fakt, iż przy omawianym schorzeniu odczuwa się ból. Czyraki mogą pojawiać się w każdym miejscu, w którym występują włosy. Najczęściej jest to twarz, kark, pośladki i pachy. Po transformacji guzka w krostę, następuje martwica i rozpad. Zazwyczaj pozostawia to niewielką bliznę. Z czyrakiem, zwłaszcza tym na twarzy, trzeba postępować ostrożnie, bo inaczej zwiększa się ryzyko przejścia zakażenia prosto do mózgu.

Leczenie czyraka warto zacząć przede wszystkim od wizyty u dermatologa. Najczęściej zaleca on używanie maści z ichtiolem, który ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Może także być konieczne zastosowanie antybiotyku lub nacięcie i usunięcie reszty. Nie należy jednak zabierać się za to samodzielnie, gdyż czyrak może powrócić.

lustro

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *