Biały nalot, suchość w ustach, pieczenie podczas jedzenia i pęknięcia w kącikach ust to tylko niektóre z objawów grzybicy jamy ustnej. Jej pierwsze symptomy bardzo często się bagatelizuje, jednak nieleczona grzybica może mieć opłakane skutki dla zdrowia. Co w takim razie zrobić, by pozbyć się problemu?
Grzybica jamy ustnej, inaczej zwana kandydozą, wywoływana jest poprzez drożdżaki typu Candida. Brak równowagi naturalnej flory bakteryjnej może powodować omawianą dolegliwość. Najbardziej narażone są na nią osoby z obniżoną odpornością, często stosujące antybiotyki, cierpiące na zaburzenia hormonalne, cukrzycę i zapominające o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Przyczyn może być mnóstwo, ale najważniejsze jest, by nie dopuścić do rozwoju grzybicy.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że leczenie domowymi sposobami jest tutaj całkowicie niewskazane. Domowymi sposobami można jedynie zapobiegać rozwojowi grzybicy jamy ustnej, na przykład dbając o higienę, ale pozbyć się schorzenia pomogą tylko dobrze dobrane leki przepisane przez lekarza. Zazwyczaj poleca on stosować leki działające miejscowo, jak nystatyna czy mikonazol. Jeśli nie jest to skuteczne, wprowadza preparaty doustne z flukonazolem lub itrakonazolem. Dobrze jest dodatkowo wspomagać organizm probiotykami i witaminami z grupy B.