Jak dbać o oczy?

Oczy są naszym oknem na świat. Biorąc pod uwagę, jak istotny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności. Narząd wzroku narażony jest na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenie powietrza, siedzący tryb życia, praca przy komputerze i rozwój technologii- to wszystko szkodzi naszym oczom. Jak dbać o oczy, co zrobić, by przez długi czas cieszyć się sokolim wzrokiem, czego unikać by nie zaszkodzić oczom?- tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Odpowiednia oświetlenie to podstawa

Naszym oczom szkodzi zbyt słabe i zbyt mocne światło w pomieszczeniu. Jeśli wieczorem czytasz książkę, oglądasz telewizję albo siedzisz przed komputerem zadbaj o właściwe oświetlenie. Właściwe to takie, które będzie najbardziej zbliżone do naturalnego wzorca. Postaw zatem na ciepłe barwy żarówek o takiej mocy, aby zapewniały komfort naszym oczom.

Praca przed monitorem

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia i pracy bez komputera. To sprawia, że przed monitorem potrafimy spędzać nawet kilka godzin dziennie, co nie jest zdrowe dla naszych oczu. Zadbaj o to, aby co około 20 minut robić przerwy i odrywać wzrok od ekranu na 20 sekund, kierując go na jakiś przedmiot znajdujący się w odległości około 5 metrów. Popatrz na piękną zieleń za oknem i daj oczom chwilę wytchnienia.

Suche powietrze w pomieszczeniu

Suche powietrze będące skutkiem klimatyzacji i ogrzewania, mogą wpływać na przesuszenie gałki ocznej. Nieprzyjemne objawy towarzyszące zespołowi suchego oka to swędzenie, pieczenie, uczucie piasku w oku. Staraj się wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz. Zainwestuj w nawilżacz powietrza. Możesz także zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu w aptece.

Ruch i dieta

Aktywność fizyczna jak i zdrowa dieta mają wpływ na funkcjonowanie naszego całego organizmu. Nie inaczej jest w kontekście oczu. Regularna gimnastyka wpływa na nasze samopoczucie i odpowiednie ukrwienie naszych oczu. Na nasze oczy pozytywny wpływ mają witaminy: A, C i E oraz luteina, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3. Wcinaj więc śmiało marchew, brokuły, szpinak, jarmuż, pomidory, morele, jajka, mięso i masło.

Odwiedzaj gabinet okulistyczny

Regularne badanie wzroku pozwoli wykryć wszystkie zmiany zachodzące w oku i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie. Odwiedzaj swojego okulistę przynajmniej raz na dwa lata.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *