Uzależnienie od leków – uważaj!

leki

Medycyna coraz bardziej idzie do przodu, oferując metody leczenia chorób, które wcześniej wydawały się śmiertelne. Rynek farmaceutyczny kwitnie. Każdy w domu ma przynajmniej kilka leków, od tych najbardziej potrzebnych po te stosowane ,,na wszelki wypadek”. Czy wiesz, z czym wiąże się uzależnienie od leków?

Które leki uzależniają najczęściej?

Uzależnienie od leków najczęściej dotyczy środków nasennych oraz uspokajających. Rzadziej spotykane jest uzależnienie od leków stosowanych w celu uśmierzania bólu, tak zwanych leków opioidowych.

Jakie są objawy uzależnienia?

Jednym z najczęściej występujących niepokojących sygnałów jest sięganie po leki, mimo że sytuacja nie wymaga takiej konieczności. Sięgasz po leki nasenne, chociaż jesteś wyspana/ wyspany? Nic Cię nie boli, ale na wszelki wypadek bierzesz tabletkę przeciwbólową? To bardzo niebezpieczny znak! Innym objawem uzależnienia może być ciągłe zwiększanie dawek przyjmowanych leków. Często po odstawieniu leku występują niepokojące skutki uboczne – drażliwość, zmęczenie, problemy ze snem, płaczliwość, drżenie rąk, pogorszenie nastroju.

Jak leczyć uzależnienie od leków?

W sposób podobny do leczenia uzależnienia od alkoholu, to znaczy poprzez izolację chorego i zastosowanie tak zwanego detoksu. Jest to konieczne, choć będzie wiązało się z wieloma skutkami ubocznymi. Aby maksymalnie obniżyć ich działanie, leki będą odstawiane stopniowo – w ten sposób może uda się nie dopuścić do powstania zespołu odstawiennego. Uzależnienia nie można leczyć samemu – konieczna jest pomoc specjalisty!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *