
Choroby autoimmunologiczne to grupa chorób, w których układ odpornościowy organizmu niszczy swoje własne komórki i tkanki. Wiele osób zadziwia fakt, że układ immunologiczny, który przecież ma chronić organizm, może działać na niekorzyść, jednak dzieje się tak przez wiele skomplikowanych mechanizmów. Poznaj najczęstsze choroby autoimmunologiczne i dowiedz się, jak je wyleczyć.
Czym leczyć choroby autoimmunologiczne?
Zazwyczaj niestety nie ma jednego uniwersalnego leku na choroby autoimmunologiczne. Leczy się tak naprawdę objawy, a nie przyczynę. Chodzi o to, by ulżyć w bólu. Wykorzystuje się do tego najczęściej leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, niesteroidowe. W przypadku chorób tarczycy stosuje się hormony, a przy chorobach skóry dodatkowe terapie. Odpowiednie leki dopasowuje lekarz, w zależności od schorzenia.
Choroby autoimmunologiczne – Hashimoto
Hashimoto to chyba jedna z najbardziej znanych chorób tarczycy. To przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, której dokładna przyczyna nie jest znana. Wiadomo jedynie, że to choroba autoimmunologiczna, która raczej nie powoduje bólu, ale nie można całkowicie jej się pozbyć. Tarczyca staje się coraz mniejsza, a na jej powierzchni mogą zacząć pojawiać się guzki. Na początku ciężko stwierdzić obecność choroby, ponieważ we wczesnej fazie może być bezobjawowa lub skąpoobjawowa. Do najczęstszych symptomów należy wzrost wagi, ogólne zmęczenie, problemy z koncentracją, senność, obrzęk twarzy, wypadanie i osłabienie włosów oraz pogorszenie samopopoczucia. Hashimoto często współistnieje także z depresją, która jest naprawdę niebezpieczna. Po zauważeniu podobnych objawów, warto udać się do endokrynologa i zrobić badanie krwi i USG tarczycy. Leczenie trwa całe życie i polega na przyjmowaniu leków na niedoczynność tarczycy.

Choroby autoimmunologiczne skóry
Także skóra może ucierpieć podczas chorób autoimmunologicznych. Najczęściej spotykanym schorzeniem jest łuszczyca, którą zalicza się do tego grona. Objawia się ona występującymi na skórze, nieestetycznie wyglądającymi wykwitami. Początkowo zmiany mogą pojawiać się na kolanach, łokciach i skórze głowy, a z czasem rozprzestrzenić się bardziej. To nie jest choroba zaraźliwa. Jej również, podobnie jak Hashimoto, nie da się całkowicie wyleczyć. To przewlekła choroba, która ma fazy łagodniejsze i ostrzejsze. W ciężkich przypadkach stosuje się antybiotyki, a ogólnie leczenie ogólnoustrojowe i miejscowe. Inną chorobą autoimmunologiczną jest toczeń rumieniowaty. W wielu tkankach powstaje stan zapalny i pojawia się wysypka na skórze. To nie tylko choroba skórna, a wielonarządowa. Uszkadza również stawy i nerki. Objawy nie są zawsze takie same, a charakterystyczny rumień na twarzy nie pojawia się u wszystkich. Tutaj także nie ma lekarstwa na przyczynę, tylko na objawy. W leczeniu stosuje się między innymi leki przeciwzapalne.