Problemy skórne dotykają obecnie coraz więcej osób. Niektóre z nich uznawane są nawet za choroby cywilizacyjne. Dolegliwości z nimi związane mogą być naprawdę uciążliwe, ale są sposoby, by niektóre z nich wyleczyć.
Choroby skóry głowy – łupież
Łupież to problematyczne schorzenie, które sprawia wiele zakłopotania. Spadające na ubrania białe płatki wyglądają nieestetycznie, co budzi dyskomfort osób, których ten problem dotyka. Niektórym wydaje się, że łupież wiąże się z brakiem higieny, ale w rzeczywistości to także nadmierne mycie włosów może go spowodować. Za łupież odpowiedzialne są grzyby, dla których spadek odporności, czy łojotok są idealnymi warunkami do rozwoju. To schorzenie powoduje nie tylko spadające białe płatki, ale także swędzenie skóry głowy i zaczerwienienie. Czy da się to jakoś zwalczyć? Oczywiście, że tak. Wystarczy stosować kosmetyki przeznaczone do usuwania łupieżu, a jeśli problem nie ustaje, to udać się do dermatologa. Chronić się przed łupieżem można używając odpowiednich produktów do pielęgnacji i zdrowo się odżywiając.
Choroby skóry – atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry uznawane jest za chorobę cywilizacyjną. Jej źródło leży w genach i tak naprawdę nie da się całkowicie jej zwalczyć. Objawia się zaczerwienieniem, suchością i swędzeniem skóry. Zmiany na skórze mogą pojawiać się na poszczególnych częściach ciała lub na całej powierzchni. Pierwsze objawy zazwyczaj są widoczne już w wieku niemowlęcym i mogą utrzymywać się przez całe życie z okresami bez objawów i zaostrzeń. Na uaktywnienie tej choroby skórnej mogą mieć wpływ różne czynniki, jak proszek do prania czy stan zdrowia psychicznego. Nie ma lekarstwa, które wyleczy całkowicie z tego schorzenia, ale są sposoby na utrzymanie okresu remisji. Lekarz może przepisać specjalne maści i kremy oraz leki. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i jej nawilżanie za pomocą emolientów.
Sprawdź też jak pozbyć się blizn potrądzikowych.
Choroby skóry – łuszczyca
Łuszczyca objawia się występującymi na skórze wykwitami. To bardzo wstydliwa choroba, przez którą osoby na nią chorujące mogą zacząć się izolować i wstydzić własnego ciała. Początkowe zmiany mogą być niewielkie i pojawiać się na niektórych częściach ciała. Zazwyczaj atakowane są łokcie, kolana i skóra głowy. Łuszczycą nie można się zarazić, ale jej przyczyny wciąż nie są opisane jednoznacznie. Duże znaczenie w leczeniu ma zdrowa dieta. W ciężkich przypadkach stosuje się antybiotyki, jednak to choroba skórna, która jest przewlekła i często wraca. Nie da się całkowicie jej wyleczyć, dlatego skupia się na minimalizowaniu jej objawów przez leczenie ogólnoustrojowe i miejscowe.