Zakrzepica to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, która może dotykać osoby w każdym wieku i występować pod różnymi postaciami. Zazwyczaj cierpią na nią osoby starsze, a przez to, że często nie daje ona konkretnych i zauważalnych objawów, to pomija się jej leczenie. W takich sytuacjach choroba jest dużym zagrożeniem dla życia, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej, by zawczasu rozpoznać nawet lekkie objawy.
Zakrzepica i jej przyczyny
Zapalenie żył, czyli potocznie nazywana zakrzepica występuje w różnych postaciach. Choroba najczęściej zajmuje żyły podudzia. Zakrzepica żył powierzchniowych zazwyczaj występuje z żylakami dolnych kończyn, a zakrzepica żył głębokich charakteryzuje się powstawaniem skrzepów także zwłaszcza w kończynach dolnych. Znacznie rzadziej zajmowane są żyły uda lub miednicy. Ogólnie rzecz biorąc, mechanizm układu krwionośnego musi działać prawidłowo, by nie doszło do zakrzepicy. Każdy element powinien dokładnie spełniać swoją funkcję, bo gdy któryś z nich zawodzi może dojść do zalegania krwi w żyłach, stanu zapalnego, a w rezultacie zakrzepu. Szczególnie narażeni na tę chorobę są ludzie w podeszłym wieku, osoby z nadwagą, a także ci, którzy cierpią na choroby nowotworowe. Czynnikami zwiększającymi ryzyko są ponadto używki, siedzący tryb życia, nieprawidłowe siedzenie i zażywanie preparatów hormonalnych. Oczywiście to tylko niektóre z nich.
Zakrzepica – objawy choroby
Bardzo często objawy zakrzepicy są na tyle delikatne, że zostają zlekceważone. Może to być ból w łydce, który utrudnia poruszanie się i nie ustępuje. Towarzyszy temu zazwyczaj obrzęk, zaczerwienienie i cieplejsza skóra w danym miejscu. Zapalenie żył powierzchniowych może nawet objawiać się gorączką. Zdarza się również, że nie ma żadnych objawów. Zakrzepica to jednak na tyle poważna choroba, że nawet przy lekkich zmianach warto udać się do lekarza. Zakrzepy same w sobie są niebezpieczne, bo ich oderwanie może spowodować zator tętnicy płucnej i prawie natychmiastową śmierć.
Zakrzepica – jak można się przed nią chronić?
Zanim choroba się rozwinie i będzie trzeba skorzystać z pomocy lekarza i zażywać leki oraz przechodzić czasochłonną kurację, to można już teraz zacząć się chronić przed zakrzepicą, by do tego wszystkiego nie doszło. Warto postawić na zdrowe odżywianie i unikać wszelkich nałogów. Dobrze jest starać się codziennie rozruszać mięśnie, tym bardziej w przypadku siedzącej pracy. Należy również pić dużo wody i nosić odzież, która nie będzie obciskać. W razie jakichkolwiek zmian trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.