Dermatolog dziecięcy – kiedy trzeba się do niego udać?

Problemy ze skórą, mniejsze lub większe, dotykają czasem każdego z nas. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy chodzi o dzieci. Ich skóra jest wyjątkowo delikatna i narażona na podrażnienia. Zdarza się nawet, że potrzebna jest interwencja dermatologa.

Czym zajmuje się dermatolog dziecięcy?

Dermatolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, a nawet w niektórych przypadkach włosów i paznokci, u niemowląt oraz dzieci i młodzieży. Lekarz wykonuje testy alergiczne i na nietolerancję pokarmową, zajmuje się ich leczeniem, a także wykonuje biopsje, niektóre zabiegi i odsyła na konsultacje do innych specjalistów, gdy zachodzi taka potrzeba. Warto udać się do niego, gdy podejrzewa się u dziecka zakażenie chorobą skórną lub weneryczną, dostrzega się dużą utratę włosów lub swędzenie skóry głowy oraz różnego rodzaju nasilające się zmiany skórne i alergie. Również w przypadku trądziku często konieczna jest wizyta u dermatologa dziecięcego. Wbrew pozorom może on dotykać nie tylko młodzież w wieku szkolnym, ale także młodsze dzieci. Żeby podjąć decyzję o konsultacji, należy dokładnie obserwować dziecko. Nie można bagatelizować niepokojących objawów, ale też nie wolno popadać w obłęd i wszystko traktować jak zagrożenie. Niektórzy zabierają swoje dzieci do dermatologa dziecięcego z błahych powodów, dlatego tutaj trzeba mieć naprawdę wyczucie. Najlepszym wyjściem jest wizyta u pediatry, by to on zdecydował, czy dziecko wymaga wizyty u dermatologa.

Dermatolog dziecięcy dla niemowląt

Niemowlęta często potrzebują wizyt u lekarza, bo niewiele trzeba, by pojawiły się zmiany na ich delikatnej skórze. Zanim skorzystamy z usług dermatologa, należy najpierw udać się do pediatry, który przepisze odpowiednią kurację. W sytuacji, gdy dolegliwości mijają, problem mamy rozwiązany. Jednak inaczej jest, gdy leczenie nie przynosi rezultatów. Wtedy już koniecznie należy udać się do dermatologa dziecięcego. Niestety często trzeba czekać długo na wizytę, więc rodzice udają się do specjalisty prywatnie, co jest dość kosztowne. Właśnie dlatego warto dokładnie wiedzieć, w jakich przypadkach wizyta będzie niezbędna. Niezwłocznie trzeba się udać do lekarza ze znamieniem, które zaczyna się powiększać lub zmieniać kolor. W przypadku małych grudek również warto skonsultować się z dermatologiem, bo może to być atopowe zapalenie skóry. Wiele problemów można rozwiązać samemu, ale gdy coś nas mocno niepokoi, to lepiej jednak pójść z dzieckiem na konsultację.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *