Dieta śródziemnomorska – poznaj jej dobroczynny wpływ na zdrowie

Chociaż dieta zazwyczaj kojarzy się z samymi wyrzeczeniami i krótkotrwałym etapem, zakładającym zrzucenie dużej ilości kilogramów, to w rzeczywistości jest sposobem odżywiania, który obieramy na co dzień. Zbilansowana dieta powinna dostarczać nam różne składniki odżywcze i przyczyniać się do poprawy zdrowia. Właśnie takie założenia ma dieta śródziemnomorska, której przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

Dieta śródziemnomorska – główne zasady

Dieta śródziemnomorska jest znana w krajach basenu Morza Śródziemnego. To styl życia między innymi Włochów i Greków. Interesować się nią w innych miejscach zaczęto dopiero, gdy odkryto jej powiązanie ze zmniejszeniem umieralności na choroby serca i wydłużeniem życia. Nie ma określonego jadłospisu, który powie, co jeść danego dnia i o jakiej porze. To raczej luźny sposób odżywiania, który zakłada po prostu spożywanie posiłków z jak najmniej przetworzonej żywności i produktów od lokalnych dostawców. Zaleca się ograniczenie czerwonego mięsa, a zwiększenie ilości jedzonych ryb, warzyw i owoców, oliwy z oliwek oraz naturalnych ziół. Chodzi po prostu o cieszenie się z jedzenia i popijanie go czerwonym winem, oczywiście w rozsądnej ilości. Dieta śródziemnomorska dostarcza dużo błonnika, białka i zdrowego tłuszczu.

Dieta śródziemnomorska – dla kogo?

Tak naprawdę dietę śródziemnomorską może stosować praktycznie każdy. To rzadkość, ponieważ większość diet ma dużą grupę przeciwwskazań, przez co wiele osób nie może z nich skorzystać. W tym przypadku jest inaczej – to jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania. Nie wymaga katowania się i ciągłego odczuwania głodu. Zresztą wnioskując po tym, jak wesołymi i energicznymi narodami są Włosi i inni mieszkający nad basenem Morza Śródziemnego, można łatwo stwierdzić, że ich dieta nie jest restrykcyjna. Oczywiście każdą zmianę stylu życia powinno się konsultować z lekarzem i jest tak również w tym przypadku.

Dieta śródziemnomorska – efekty

Jeśli chodzi o odchudzanie, to tutaj nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów w krótkim czasie. Można próbować ograniczyć kalorie, ale to by było na tyle. Dieta śródziemnomorska jest zdrowa i faktycznie pozwoli schudnąć, ale na to potrzeba czasu. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć efektu jojo, a przy tym pozbyć się nadwagi bez wyniszczania organizmu. Ten sposób odżywiania daje świetne rezultaty w zapobieganiu chorobom układu krążenia, zawałom serca, udarom i cukrzycy. Liczne badania wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie i wydłużenie życia oraz inne pozytywne skutki stosowania diety śródziemnomorskiej.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *