Zdrowe, zbilansowane menu – zasady tworzenia

jedzenie

Odpowiednie skomponowanie zdrowego menu polega na dopasowaniu jego energetyczności do potrzeb naszego organizmu i ma na celu dostarczenie nam właściwej ilości mikro- i makroelementów. Choć zbilansowana dieta kojarzyć się może z procesem odchudzania, stosowanie zdrowego menu jest polecane każdemu, bez względu na wagę czy wiek. Prawidłowo dopasowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to podstawa zdrowego stylu życia, zapewniająca nam dobre samopoczucie, lepszą wydajność organizmu i ładniejszy wygląd naszej skóry.

Jak skomponować zbilansowane menu?

Zbilansowane menu składa się z trzech głównych składników odżywczych: białek (np. ryb, mięsa, mleka, jaj czy roślin strączkowych), tłuszczy (np. oliwy z oliwek, oleju rzepakowego i tłuszczy zwierzęcych) i węglowodanów (np. produktów zbożowych, roślin strączkowych, ziemniaków, owoców, warzyw). Aby posiłek można było uznać za zbilansowany, powinien on zawierać niezbędne składniki odżywcze, minerały oraz witaminy oraz charakteryzować się niewielką zawartością cukrów. Ważne jest, by nauczyć się komponowania posiłków tak, by wszystkie zawarte w nich składniki miały właściwe proporcje. „Podręcznikowymi” proporcjami są kolejno: białka – 25-30 procent, tłuszcze – 10-15 procent i węglowodany – 50-60 procent. Należy jednak pamiętać, że ten model posiłku stanowi tylko wskazówkę – zbilansowana dieta musi być dopasowana do naszych nawyków żywieniowych, potrzeb organizmu, stylu życia, masy oraz składu ciała. Nie bez znaczenia jest także poziom naszej aktywności fizycznej.

O czym warto pamiętać?

Odpowiednio skomponowane posiłki to jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest regularność – starajmy się jeść o tych samych, określonych porach, by wyrobić w sobie zdrowy nawyk. Niezbędne jest spożycie co najmniej trzech posiłków dziennie, w tym śniadania – najważniejszego posiłku dnia. Jeśli zdarzy się, że mamy ochotę na przekąskę, warto sięgnąć po świeże warzywa lub bakalie – nie należy jednak przesadzić z ich ilością i ograniczyć spożywanie posiłków bezpośrednio przed pójściem spać.

Zbilansowane menu nie jest rodzajem restrykcyjnej diety – ma za zadanie zapewnić naszemu organizmowi wszelkie niezbędne do jego odpowiedniego działania składniki. Warto wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki, jednak przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety czy radykalnej zmiany odżywiania należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *