Dobry ortopeda – kiedy należy się do niego udać?

Problemy z urazami układu ruchu dotykają obecnie coraz więcej osób. Nasze kości, wbrew pozorom, łatwo uszkodzić, dlatego warto zadbać o ich kondycję. Z wszelkimi problemami tej natury pomoże wyspecjalizowany ortopeda, który jak nikt inny zna się na schorzeniach kości, więzadeł, stawów i mięśni. W jakiej sytuacji wizyta u ortopedy będzie konieczna?

Kim jest ortopeda?

Żeby dowiedzieć się, w jakich problemach pomoże ortopeda, warto najpierw zgłębić dokładnie dziedzinę, jaką się zajmuje. Na wstępie było pokrótce wspomniane, że chodzi o urazy układu ruchu, ale zbyt wiele to nie mówi. Ogólnie rzecz biorąc, ortopeda to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób i urazów układu szkieletowego, mięśniowego i stawowego. Możesz kojarzyć ortopedę z leczeniem wad postawy u dzieci, ale zakres jego wiedzy i porad jest znacznie większy. Osoby, które złamały lub skręciły nogę lub rękę udadzą się właśnie do ortopedy. Pomaga on także profilaktycznie chronić kondycję układu ruchowego i może przepisać odpowiednie leki uśmierzające ból.

Ortopeda – jak wygląda wizyta u niego?

Udać się do ortopedy prywatnie może każdy, kto ma taką potrzebę, ale trzeba liczyć się z tym, że pochłonie to spore pieniądze. Wiadomo, że zdrowie jest bezcenne, ale zdobywając skierowanie na skorzystanie z usług ortopedy na NFZ, całość będzie bezpłatna. Kiedy już dostaniemy się do gabinetu w taki czy inny sposób, ortopeda rozpocznie wizytę od wywiadu odnośnie ogólnego stanu zdrowia i poprzednich schorzeń. Może poprosić o zdjęcia rentgenowskie, więc jeśli ktoś już takie posiada, to warto je zabrać ze sobą od razu. Przebieg spotkania będzie się na pewno różnić w zależności od problemu, z jakim przychodzimy. Zazwyczaj to badanie ruchomości stawów, kręgosłupa i sprawdzenie postawy. W przypadku bólu lekarz przepisze odpowiednie leki lub skieruje na operację.

Ortopeda czy reumatolog?

To pytanie może budzić wątpliwości, ponieważ reumatolog, podobnie jak ortopeda, specjalizuje się w schorzeniach układu ruchu. Ortopeda jednak zajmuje się typowo bólami stawów, mięśni, złamań, pęknięć i wadami postawy. Należy się do niego udać w przypadku chorób zwyrodnieniowych wpływających bezpośrednio na ból i ograniczenie ruchomości. Z kolei reumatolog przyjmuje osoby z chorobami zapalnymi stawów, kości i tkanki łącznej. Chociaż dla tych, którzy nie orientują się w temacie, to może wydawać się wciąż bardzo podobne, to w tej sytuacji schorzeniom towarzyszy gorączka, bóle brzucha, obrzęki i opuchlizna.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *